flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Дунаєвецького районного суду Хмельницької області

 

     Зважаючи на таку велику роль правосуддя в житті громадян нашої держави на даний час, хотілося б зробити екскурс в минуле, переглянувши сторінки історії створення та діяльності Дунаєвецького районного суду Хмельницької області.

Дунаєвецький район:

район  –  розташований на півдні Хмельницької області.;

адміністративний центр – місто Дунаївці, в якому і знаходиться Дунаєвецький районний суд Хмельницької області.

     19 лютого 1919 року РНК УСРР прийняв декрет «Про суд», яким скасовував усі суди, організовані попередніми режимами та закріпив засади нової системи судоустрою та судочинства. Таким чином була проведена так звана судова реформа, яка основною ланкою судової системи визначила народний суд у складі постійного народного судді, та двох народних засідателів.

     У процесі реалізації засад нового судоустрою було утворено і народний суд Дунаєвецького району.

     Так, кримінальні справи розглядалися народними судами, які обирались радами чи виконкомами на рік,  цивільні, натомість, розглядались одним постійним суддею.

     З 1923 року суди підпорядковувались Народному комісаріату юстиції.

      Відповідно до Положення  «Про судоустрій УСРР», затвердженого ВУ ЦВК 23 жовтня 1925 року  народні суди поділилися по дільницях.

     Також згідно із Законом СРСР «Про судоустрій СРСР, союзних і автономних республік» від 16 серпня 1938 року основною ланкою судової системи продовжував вважатися народний суд, до підсудності якого відносилась основна маса кримінальних і цивільних справ. Завданням народних судів визначалась охорона радянської законності і прав громадян. При цьому в межах кожного району міста та області діяла визначена кількість дільниць народних судів. Кількість народних судів для кожного району встановлювався Радою Народних Комісарів союзної республіки за представленням Народного комісара юстиції союзної республіки. Так, зокрема, в межах Дунаєвецького району діяло дві дільниці народного суду, кожна з яких мала своє приміщення.

     У період Другої світової війни та окупації більшість народних судів свою діяльність припинили, а відновили вже у кінці 1940-их років. Крім того, реорганізація державного життя у повоєнний період зачіпала судові та правоохоронні органи. Після скасування у вересні 1945 р. широкої юрисдикції військових трибуналів почала своє відродження  юрисдикція народних, обласних судів та Верховного Суду України З 1948 року народні судді обиралися трудящими на основі загального виборчого права строком на 3 роки. Порядок виборів детально визначався у Положенні про вибори народних суддів від 10 жовтня 1948 року. Народні судді та народні засідателі обиралися на три роки. Для кандидатів установлювався віковий ценз — 23 роки. До цього часу судді призначалися райвиконкомами.

     Після війни приміщення народних судів обох дільниць у Дунаєвецькому районі були збережені, однак одне з них було частково зруйноване і після ремонту не було повернуті під суд, а друге приміщення, яке знаходилось в м. Дунаївці на Базарній площі №4, хоча і не було пошкоджено, однак після війни було зайняте під різного виду майстерні, пізніше під гуртожиток для працівників суконної фабрики, а у 1952 році у одній його частині проживали дві сім’ї військовослужбовців, а у іншій був розташований готель.

      Так в післявоєнний час у Дунаєвецькому районі була організована лише одна дільниця Народного суду, який в 1944-45 роках займав приміщення в будинку інвалідів. В 1945 році для діяльності суду було виділено три кімнати  в будівлі, яка належала уповноваженому Міністерства заготівель по Дунаєвецькому районі, що знаходилась в м. Дунаївці по вул. Шевченка, 13,  а  в 1946 році було надано ще дві кімнати, у яких зробили зал судових засідань. Дане приміщення Народний суд розділяв з нотаріальною конторою та колегією адвокатів.

     30 червня 1960 року  Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про судоустрій Української РСР», яким було запроваджено єдиний народний суд, районну чи міста, що не мав районного поділу. Народні судді районного народного суду обирались громадянами району (міста) при таємному голосуванні строком на п’ять років. Районний народний суд розглядав всі цивільні і кримінальні справи, за винятком справ, віднесених законом до відання інших судів. Встановлювались вимоги до кандидатів у судді і народних  засідателів. Зокрема, суддею і народним засідателем міг бути обраний кожний громадянин СРСР, який досяг до дня виборів 25 років.

     Нагляд за судовою діяльністю районних народних судів здійснювали вищі суди.

     У 1960-х роках у суді працювали народні судді, секретарі судового засідання, їздовий, судовий виконавець, секретар суду. Пізніше було введено посаду кур’єра.

    З 1956 року по 1963 рік  суди підпорядковувались Міністерству юстиції України, з 1963 року по 1970 рік  - обласному суду, з 1970 року організаційне забезпечення діяльності судів було покладено на Міністерство юстиції.

     Цивільні справи розподілялись по так званих дільницях. Кожний суддя  мав свою дільницю, і якщо відповідач або позивач мешкав на території цієї дільниці, то суддя приймав позов на особистому прийомі і розглядав дану справу. Складні кримінальні справи отримували більш досвідчені судді. Голова суду розглядав найбільш складні справи, такі як вбивства, зґвалтування, вчинення злочинів неповнолітніми, поновлення на роботі та інші. З виховною ціллю певна кількість кримінальних справ розглядалась у виїзних судових засіданнях за місцем роботи або навчання особи, що скоїла злочин: на підприємствах, заводах, в навчальних  закладах. Кримінальні справи розподілялися між суддями за резолюцією голови суду.

     Не було комп’ютерів, не було помічників у суддів. Всі ухвали, постанови, рішення, вироки писались суддями власноручно, а потім передавались для друку друкаркам, які виготовляли копії документів  на друкарських машинках. Так само протоколи судових засідань виготовлялись секретарями судових засідань  від руки.

     Наш суд став для багатьох першою сходинкою в кар’єрному зростанні.

   У 1974 році Дунаєвецький районний народний суд було переведено у новозбудоване приміщення по вул. ІІІ-Інтернаціоналу (яка була перейменована на вулицю Леніна, а пізніше на вулицю Красінських), де на теперішній час і знаходиться Дунаєвецький районний суд Хмельницької області.

    Відповідно до закону України від 2002 року «Про внесення змін і доповнень до закону УРСР «Про судоустрій Української РСР» виключено слово «народний» з найменувань районних судів. З цього часу і по сьогоднішній день діє Дунаєвецький районний суд Хмельницької області.

      З 29 серпня 2002 року організаційне забезпечення діяльності судів покладено на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління в областях.

     Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в своїй діяльності  керується Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та діє у відповідності до Конституції України, інших законодавчих актів України.

     Суд здійснює провадження у кримінальних, цивільних, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, та належить до судів першої інстанції.

    Дунаєвецький районний суд складається із суддів, голови суду, а також апарату суду (керівник апарату, заступник керівника апарату, головний спеціаліст , спеціаліст по роботі з персоналом , старший секретар суду, секретарі судових засідань, помічники суддів, судовий розпорядник, секретарі суду, водій та прибиральниця).

 

                 За період існування Дунаєвецького районного суду Хмельницької області на посадах голови суду працювали:

 

Задоянний Федір Трохимович (1961-1972 роки роботи);

Казєв Іван Іванович (1973 – 1982 роки роботи);

Романишин Олександр Романович;

Шклярук Володимир Миколайович (1987 – 2022 роки роботи).

   

Крім них, на посадах суддів Дунаєвецького районного суду в різний час працювали:

Мережко Ліда Федорівна;

Дуфнік Людмила Михайлівна;

Кучерява Алла Володимирівна;

Маринчак Олександр Миколайович.

Артемчук Валентина Миколаївна.

   

Згідно архівних даних суду з 1962 року у Дунаєвецькому районному суді працювали::

секретарями судових засідань:

Пашкіна Інна Володимирівна (1964-2002 роки роботи)

Халупна Ганна Терентіївна (1970-1994 роки роботи)

Костенкова Раїса Євгенівна (1992-1998 роки роботи)

Магдюк Ніна Павлівна (1994-2000 роки роботи)

Ткачук Неоніла Леонтіївна (1994-2005 роки роботи)

Січинська Наталія Леонідівна (1999-2007 роки роботи)

Бей Інна Олександрівна (2006-2015 роки роботи)

 

секретарями суду:

Філіщук Галина Кирилівна (1962-1994 роки роботи)

Третяк Віра Володимирівна (1966-1983 роки роботи)

Ткач Валентина Петрівна (1975-2010 роки роботи)

Перепелюк Ніна Миколаївна (з 1983 року до виходу на пенсії)

Покровка Ольга Михайлівна (2010 – 2021 роки роботи)

Сусляк Валентина Вікторівна (2008 – 2018 роки роботи)

Петрова Ганна Олегівна (2014 – 2022 роки роботи)

 

секретарями-машиністами та друкарями:

Дуфнік Людмила Миколаївна (1975-1976 роки роботи)

Ружицька Неоніла Григорівна (з 1979 року до виходу на пенсію)

 

судовим розпорядником:

Грусіцький Станіслав В’ячеславович (2004-2006 роки роботи)

 

судовими виконавцями:

Чубар Миколай Маркович (1965-1971 роки роботи)

Мігель Володимир

Шумеляк Євген

 

помічниками суддів:

Григор’єв Олег Васильович (2002-2007 роки роботи)

Шевчук Валентин Вікторович (2004-2006 роки роботи)

Матвеєва Оксана Михайлівна (2007-2015 роки роботи)

Горпинчук Діна Олександрівна (2008 – 2015 роки роботи)

Наталюк Назар Миколайович (2013 – 2020 роки роботи)

Московчук Богдан Олександрович (2012 – 2021 роки роботи)

 

     Указом Президента України від 19 лютого 2002 року внесено зміни до Мережі та кількісного складу суддів місцевих судів, затверджених Указом Президента України від 20 серпня 2001 року №641, та визначено кількісний склад суддів Дунаєвецького районного суду Хмельницької області – 4 суддів.

     З 2011 року в усіх  місцевих судах, в тому числі і в нашому, введено комп’ютерне діловодство, працює програма «Документообіг загальних судів», що полегшує роботу працівників суду. Всі дані щодо надходження, розгляду справ та документів вносяться в автоматизовану  систему документообігу. Система в автоматичному режимі розподіляє справи між суддями.

     Дунаєвецький райсуд – це 19 працівників та 4 працюючих судді, які здатні забезпечити високий професійний рівень розгляду судових справ.

     Сьогодення Дунаєвецького районного суду Хмельницької області - це напружена, клопітлива робота по забезпеченню та здійсненню правосуддя.