flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Верховному Суді обговорили актуальні питання розвитку законодавства в сфері ІВ

01 квітня 2021, 11:14
 
 

31 березня 2021 року з нагоди 30-річчя створення господарських (арбітражних) судів України відбувся круглий стіл «Інтелектуальна власність: розвиток законодавства та еволюція господарського судочинства», організований Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя».

Відкриваючи захід, заступник Голови ВС, голова Касаційного господарського суду у складі ВС Богдан Львов від себе особисто та від імені Голови ВС Валентини Данішевської привітав учасників круглого столу. Він зауважив, що хоча сьогоднішня зустріч присвячена 30-річчю створення господарських (арбітражних) судів, однак господарські (арбітражні) суди в Україні мають понад 200-річну історію.

У своєму виступі очільник КГС ВС наголосив на важливості питань, пов’язаних із захистом прав ІВ: «Інтелектуальна власність залишається актуальною темою, але недооціненою. Підвищення фахового рівня є актуальним для тих, хто спеціалізується в цій сфері – як для суддів, так і для юридичної спільноти.

Як зазначив Богдан Львов, протягом останніх років побутує думка, що якщо правовласники не знаходять ефективного судового захисту щодо питань, пов’язаних із захистом ІВ, то вони перестають звертатися до суду, а це негативно позначається і на економічному розвитку держави. Саме тому ідея створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності була підтримана законодавцем. «Хоча тема й болісна, – сказав доповідач, – бо ще жоден суд не створювався так довго. Причина – відсутність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка внаслідок законодавчих змін не працює, і саме тому не вдалося своєчасно завершити конкурс до цього суду. На нього ми покладаємо великі надії з точки зору підвищення ефективності судового захисту в сфері ІВ. Ті кандидати, які виявили бажання обійняти посади в цьому суді, ще не втратили надії. І сподіваюся, що ми невдовзі побачимо практичні позитивні результати».

Богдан Львов відзначив важливу роль іноземних партнерів та міжнародних експертів у наданні практичної допомоги українським суддям, що, безперечно, впливає на підвищення якості правосуддя. Він також подякував міжнародним колегам за сприяння у проведенні заходу й побажав його учасникам плідної роботи та впровадження набутих знань у практичній діяльності.

З вітальним словом виступила керівниця відділу Департаменту з правової реформи Ради Європи Ліліт Данегян. Вона зазначила, що тема щодо захисту прав ІВ є актуальною і в цьому контексті наголосила на необхідності приділяти належну увагу судовій практиці Європейського суду з прав людини й тим принципам, що він застосовує, коли розглядає скарги. Міжнародна експертка розповіла про справи, які розглядалися ЄСПЛ стосовно реєстрації патентів, права власності, інтелектуальної власності. Як зауважила Ліліт Данегян, права ІВ підпадають під концепцію власності, яка захищена ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Відповідно, втручання в такі права має відповідати суспільним інтересам та умовам, що записані в законі і в загальних принципах міжнародного права, як це вказано у ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.

Вона також додала, що завданням усіх верховних судів є забезпечення єдності судової практики. Якщо суд не може впоратися із цим, то це може призвести до наслідків, які не відповідатимуть вимогам ст. 1 зазначеного протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

«Рада Європи тісно співпрацює з Верховним Судом. Сьогоднішній круглий стіл є продовженням цієї практики в межах наших проєктів. Обговорення є важливою формою обміну думками щодо національної судової практики та законодавства, стандартів Ради Європи, сприяє єдиному застосуванню права. Наш департамент готовий продовжувати надавати підтримку українським судам і розвивати єдність судової практики щодо прав, гарантованих  Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та належне впровадження її стандартів», – наголосила Ліліт Данегян.

Виступаючи з вітальним словом, Голова Верховного суду Великої Британії у 2012–2017 роках лорд Нойбергер Абботсбері зауважив, що подібні зустрічі є дуже важливими для підвищення професійного розвитку. За його словами, багато країн мають досвід з питань ІВ, тому доцільно цей досвід використовувати.

Також він розповів про свою участь як керівника Міжнародної експертної ради проєкту уряду Великої Британії з надання технічної допомоги у створенні Вищого суду з питань інтелектуальної власності в Україні.

«Захист ІВ – це критично важливий фактор для потенційних інвесторів для будь-якої країни. Тому раціональні норми з прав ІВ, фахові судді, яким довіряють, рішення, які виконуються – це дуже важливо для країни, якщо вона хоче бути успішною, демократичною та економічно сильною. І особливо це актуально для України, що може пишатися своїми інноваційними досягненнями», – сказав  лорд Нойбергер Абботсбері.

Він висловив сподівання, що допомога, яка була надана в межах співпраці, дасть відчутні результати, що IP-суд буде створений, а кандидати на посади суддів стануть частиною української та міжнародної судової спільноти.

Верховний Суд